Spojené arabské emiráty

Umělé ostrovy v Dubaji

Pokud se řekne Dubaj, většině lidí se vybaví luxusní velkoměsto stojící na pustém pobřeží Perského zálivu a pravděpodobně také některý z umělých ostrovů, díky kterým zde ohromili celý svět. Tyto umělé ostrovy se začaly v Dubaji stavět již začátku tohoto století, zejména kvůli rozšíření pobřežního území města a také k vytvoření luxusních parcel s domy, které se následně prodávali zámožným zájemcům.

Palm Islands (Palmové ostrovy)

Nejdříve tak začaly vznikat tzv. Palmové ostrovy, které jsou tvořeny ostrovy Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira. Nejedná se přímo o památku, ale spíše o výkvět moderny.

Jako první byl dostavěn v roce 2005 ostrov Palm Jumeirah, který byl vytvořen za neuvěřitelné 4 roky. Nejznámější stavbou na samotném ostrově je monumentální a pohádková stavba hotelu Atlantis. Můžeme zde však najít celou řadu dalších hotelů, rezidencí k pronájmu či jiných, zpravidla soukromých, staveb. Na tento ostrov vás dokonce dopraví místní MHD, konkrétně vlak.

Za velice krátkou dobu od výstavby Palm Jumeirah byla zahájena stavba ostrova Palm Jebel Ali, který je v podstatě větším dvojčetem prvního ostrova. Jeho stavba započala v roce 2002 a ostrov, jako takový, je v podstatě dokončen, nicméně se na něm do dnešního dne nic nenachází. Tento stav zapříčinila světová finanční krize, ale i splasknutí bubliny v oblasti nemovitostí, jejichž cena byla v Dubaji velice nadnesená. Jeho dokončení je tak otázkou budoucnosti, nicméně se na něm stále pracuje.

Posledním „Palmovým“ ostrovem pak budiž ostrov Palm Deira. Tento vskutku gigantický projekt se však – stejně jako jeho menší bratříček Palm Jebel Ali potýká s vleklou finanční krizí, takže též není stále dokončen.

Palmové souostroví

Palmové souostroví

The World (Souostroví Svět)

Dalším ze světoznámých umělých ostrovů v Dubaji je souostroví zvané Svět (The World nebo také World Islands). Tyto ostrovy, kterých mělo být přibližně 300, měly představovat jednotlivé státy světa a svým uspořádáním připomínat de facto světové kontinenty. Jednotlivé ostrovy pak měly být nabídnuty bohatým zájemcům, kteří zde mohli mít své soukromé zázemí s luxusním bydlením. Finanční krize se však nevyhnula ani tomuto megalomanskému projektu, a tak je dodnes většina ostrovů neobydlených a hrozí, že se za čas propadnou zpět do mořských hlubin.

The Universe (Souostroví Vesmír)

Zdálo by se tedy, že se investoři v Dubaji z předchozích nezdarů poučí, nicméně opak je pravdou. V současné době je totiž v plánu stavba souostroví Vesmír (The Universe). Toto souostroví má připomínat jak naši Sluneční soustavu, tak Mléčnou dráhu, ve které se nachází. Zaujímat bude plochu o rozloze neuvěřitelných 30 km². Její výstavba však ještě nezapočala a je s ní počítáno do budoucna.

Umělé ostrovy ve Spojených arabských emirátech

Všechny umělé ostrovy v SAE

Všechny umělé ostrovy v SAE


Umělé ostrovy v Dubaji
4.8, 30
Tajné nabídky zájezdů do Dubaje
Spojené arabské emiráty