Spojené arabské emiráty

Práce ve Spojených arabských emirátech

Uvažujete o tom, že byste rádi ve Spojených Arabských Emirátech pracovali, ale nevíte, co všechno k tomu budete potřebovat? V tomto článku se vám pokusíme vše objasnit.

Podmínky práce v Emirátech

Pro to, abyste zde mohli začít pracovat, budete potřebovat 2 důležité věci (když nepočítáme již zajištěné pracovní místo). Jsou jimi za prvé povolení k pobytu a za druhé pracovní vízum.

Povolení k pobytu v SAE

Povolení k pobytu vám v Emirátech vydají pod podmínkou, že zde máte zajištěné pracovní místo. Toto musíte samozřejmě doložit, většinou potvrzením od zaměstnavatele. Vydává se na období 3 let, ovšem dá se samozřejmě prodloužit nebo převést na jiného zaměstnavatele, pokud si zde najdete práci jinou.

Při jeho obstarávání počítejte s tím, že vám budou provedeny krevní testy, které mají za cíl vyloučit, že nejste nakažen žloutenkou nebo virem HIV. V případě, že se toto prokáže, povolení k pobytu samozřejmě nedostanete, navíc budete s velikou pravděpodobností vyhoštěn ze země, bez možnosti odvolání.

Pracovní vízum v SAE

V momentě, kdy máte povolení k pobytu v ruce, můžete si zařídit pracovní vízum. Jeho vydání by nemělo být žádným problémem, počítejte však, že je zpoplatněno částkou 250 AED (cca 1 650 Kč).

V mnoha případech za vás však tento poplatek uhradí zaměstnavatel. Je vhodné upozornit, že někteří zaměstnavatelé vám po dobu výkonu zaměstnání zabaví pas. Není to zcela neobvyklé, nicméně, dle platného práva SAE, nelegální.

Pohovor v SAE

Pohovor v SAE

Bez pracovního povolení nelze pracovat!

Veliký pozor si také dávejte, pokud na území SAE vstoupíte jako běžný turista a během pobytu si zde najdete práci. Nesmíte totiž začít pracovat dříve, než si vyřídíte dočasné pracovní povolení (platné až na 3 měsíce) u místního Ministerstva práce. V případě, že byste začali pracovat bez tohoto povolení, vám totiž hrozí vězení nebo případná pokuta s následným vyhoštěním.

Po ukončení zaměstnání je nutné oficiálně zrušit vaše pracovní vízum a taktéž uhradit veškeré závazky, které vám v zemi vznikly. V opačném případě by vám hrozilo – v případě dalšího návratu do země – zatčení. Další tipy na práci v zahraničí naleznete na zahraničních portálech.

Jakou práci si najít?

Na závěr je nutné zmínit, že v Dubaji pracuje celá řada pracovníků z Asie (zejména z chudých států), která je zde za velice levnou pracovní sílu. Pokud tak máte v plánu pracovat na některé z nižších pozic, zřejmě vás zklameme. Konkurence je zde tak obrovská, že se zde práce pro Středoevropana nevyplatí.

Opačný stav je ovšem, pokud jste specialistou v oboru a do země vás pozve přímo místní zaměstnavatel. V tomto případě si zde můžete vydělat skutečně hezké peníze. Vězte také, že vaše pracovní doba zde bude velice pravděpodobně od soboty do čtvrtka, přičemž pracovat budete – stejně jako u nás – 8 hodin denně.


Práce ve Spojených arabských emirátech
4.3, 14
Tajné nabídky zájezdů do Dubaje
Spojené arabské emiráty