Spojené arabské emiráty

Měna – Spojené arabské emiráty

Každá země má samozřejmě svou vlastní měnu, a SAE rozhodně nejsou výjimkou. V tomto ohledu je tím hlavním platidlem pirátský dirham, který má zkratku AEDPokračovat na počasí v SAE

Dirhamy a Filsy

Tato měna se samozřejmě dále dělí na menší celky, a to filsy. Jeden dirham má tak 100 filsů. Samozřejmě Spojené arabské emiráty měna počítá jak s mincemi, tak samozřejmě s papírovými bankovkami. Ty jsou v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a samozřejmě tisíc.

  • PlatidloDirham se zkratkou AED
  • Aktuální kurz: 5,5 Kč = 1 AED
  • Drobné: 1 AED = 100 filsů

Banky v Emirátech, směna

Mince samozřejmě počítají s těmi menšími, a tak tou největší mincí je jeden dirham, a dále už samotné filsy. Spojené arabské emiráty měna je spravována místní národní bankou, která ji následně dává také do oběhu.

100 dirhamů (AED)

100 dirhamů (AED)

Peníze se poté mění přímo na místě, a to nejenom v dostupných bankách, ale tuto službu poskytnou téměř všechny větší a kvalitnější hotely (mnoho jich je v Abú Dhabí). Zde jsou samozřejmostí i nonstop recepce, kde není problém s výměnou. Ideálně za dolary nebo eura.

Kolik peněz si s sebou vzít

Samozřejmě v souvislosti s touto měnou je třeba vědět, co si za ní lze vlastně koupit, a kolik konkrétně budeme dirhamů nebo filsů na Vaši dovolenou v emirátech potřebovat.

1 dirham (AED), největší mince

1 dirham (AED), největší mince

Vždy ale záleží na tom, kde konkrétně nakupujeme, jelikož ceny se mohou v závislosti na trzích, obchodech, ale i různých slevových festivalech velmi lišit.

Obecně ale platí, že například nejluxusněji hotely si berou až 700 AED za noc (obvykle s All Inclusive), přičemž hotely běžných kategorií stojí 100 – 120 AED. Podrobnosti o cenách ve Spojených arabských emirátech.

Ceny ve Spojených arabských emirátech

Ceny běžných potravin rozhodně nejsou nijak velké, a tak například balená voda stojí 1,5 AED, chleba 4 AED, a ovoce okolo 5 AED. O něco dražší jsou logicky ceny v restauracích, a tak například běžné jídlo nebo pizza vyjde na 20 – 25 AED. A jelikož je zde popisována Spojené arabské emiráty měna, je třeba říci také konkrétní kurz, který se jí týká.

Papírová bankovka, 50 dirhamů

Papírová bankovka, 50 dirhamů

  • Cena vody: 10 Kč
  • Cena chleba: 20 Kč
  • Cena ovoce: 25 Kč
  • Ceny v restauracích: 120 Kč

Ten se samozřejmě mění den ode dne, ale obecně se pohybuje na hodnotě 5 – 6 korun za jeden dirham. Z toho vyplývá, že ceny jsou zde podobné, jako u nás. Tedy s ohledem na konkrétní lokalitu – Dubaj či Abú Dhabí.


Měna – Spojené arabské emiráty
4.7, 6
Tajné nabídky zájezdů do Dubaje
Spojené arabské emiráty