Spojené arabské emiráty

Metro Dubaj

Zajímá Vás jak funguje metro v Dubaji? Úchvatná oáza uprostřed pouště, také takto by se dalo označit moderní město Dubaj, které v současnosti zažívá svou renezanci, a my na něj můžeme slyšet pochvalné ódy z celého světa. Není tak divu, že sem každoročně zamíří okolo 15 milionů turistů z celého světa a přes 50 tisíc turistů z České republiky.

Žádné moderní město se však neobejde bez rozsáhlé sítě MHD, kterou hojně využívají zejména tito turisté. A Dubaj samozřejmě není pozadu – relativně nově se zde dokonce můžete svézt i v moderním metru!

Moderní metro

Plány na dubajské metro se začaly objevovat již na přelomu 20. a 21. století. První výkop nastal slavnostně v roce 2006 s tím, že se počítalo s otevřením prvních dvou linek o celkové délce téměř 70 kilometrů.

Své první ovoce začalo dílo nést v září roku 2009, kdy byla otevřena první část červené linky s 10 stanicemi. Druhá, zelená, linka se veřejnosti otevřela o dva roky později, tzn. v roce 2011.

Soupravy bez řidiče

Nebyla by to Dubaj, kdyby se nemohla oproti zbytku světa pochlubit něčím navíc. A nejinak tomu je v případě metra. Celý systém je totiž obsluhován zcela automaticky, to znamená bez řidičů! Na první pohled to možná vypadá trochu zvláštně, když do stanice přijede metro bez řidiče, ale věřte tomu, že si zvyknete rychle.

Navíc se také nejedná o metro v klasickém slova smyslu. Podzemní stanice tak napočítáte na prstech obou rukou (je jich 9), zbytek trasy vede na vyvýšené železnici.

Červená linka

Jak již bylo řečeno, první linka je označována červenou barvou a v současnosti se jedná o páteřní trasu. Dá se říci, že v podstatě kopíruje mořské pobřeží a měří 52,1 kilometru, na kterých se setkáte s celkem 29 stanicemi. Ty konečné nesou název Rashidiya a UAE Exchange. Projet celou trasu vám zabere okolo 70 minut.

Zelená linka

Druhá, zelená, trasa je oproti červené zhruba poloviční. Měří totiž 22,5 kilometru a narazíte tu na 20 stanic. Tato linka se klikatí v severní části města a projet jí vám zabere okolo 40 minut. Konečné stanice se jmenují Etisalat a Dubai Creek. Přestoupit na červenou linku pak můžete ve stanicích BurJuman a Union.

Budoucí plány

Město Dubaj však nechce usnout na vavřínech a proto do budoucna počítá s vybudováním a otevřením dalších dvou tras, a to fialové a modré. Jejich společná délka by měla činit téměř 100 kilometrů, na kterých by mělo být vybudováno přibližně 26 stanic. V současnosti však bohužel není znám termín jejich otevření, a to dokonce ani započetí výstavby.

Trassy metra v Dubaji a linky Ke stažení map metra klikněte

Fotografie z metra


Metro Dubaj
3.3, 3
Tajné nabídky zájezdů do Dubaje
Spojené arabské emiráty