Spojené arabské emiráty

Mešita Sheikha Zayeda

Tato mešita je jednou z hlavních lákadel Abu Dhabí. Jedná se o moderní Tádž Mahál 21. století. Obecně je považován za jednu z nejkrásnějších staveb moderního světa. Výstavba této mešity vyšla v přepočtu na 13 miliard korun.

Jak již z názvu vyplývá, mešita patřila šejku Zayedovi bývalému pánu Spojených arabských emirátů. Na výstavbě této mešity se podílelo 20 zemí světa například Indie, Itálie, Německo, Řecko, Nový Zéland nebo Maroko. Ještě mnohem více zemí se podílelo i finančně, byla totiž postavena z příjmů z ropy.

Kde se mešita nachází?

Mešita se rozkládá na 12 hektarech, je vysoká 107 metrů a pojme zhruba 40 tisíc věřících, patří tak k největším mešitám vůbec. V hlavním sále se nachází největší koberec na světě. Další atrakcí je jeden z největších lustrů světa vážící 12 tun o průměru 10 metrů.

Mešita je obložena bílým mramorem, stěny jsou zdobeny polodrahokamy a zlatem. Mešita se stavěla 11 let v období 1996 – 2007.

Otevírací doba

Tato stavba se řadí k nejnavštěvovanějším atrakcím na světě. Návštěva mešity je zdarma každý den od 9 hodin ráno do 10 hodin večer, kromě pátku, kdy je mešita otevřená až v podvečer. Každý den jsou konány komentované prohlídky zdarma.

Pro návštěvu je vyžadováno konzervativní oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, ženy musí mít zakryté vlasy. Před vstupem do mešity je nutné se vyzout.

Fotografie šejka a mešity

Šejk Zayed a jeho mešita v Abu Dhabí


Mešita Sheikha Zayeda
5, 1
Tajné nabídky zájezdů do Dubaje
Spojené arabské emiráty